Wydawca treści Wydawca treści

Certyfikacja

Certyfikacja

          Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Świdwin prowadzona jest w oparciu o zasadę proekologicznej wielofunkcyjności lasu polegającej na godzeniu racjonalnej gospodarki drewnem z funkcjami ochrony przyrody i kształtowaniu środowiska, przy równoczesnym udostępnianiu lasów społeczeństwu. Dobrą gospodarkę Nadleśnictwa potwierdza międzynarodowy certyfikat FSC®.

          Pozyskiwanie drewna w Lasach Państwowych odbywa się zgodnie z międzynarodowymi zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP certyfikaty.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem wszystkich regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatu.

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

• standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

• system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

• zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.

Logo FSC® jest znakiem prawnie chronionym. Posługiwanie się logo FSC® przez jednostki Lasów Państwowych jest możliwe jedynie po pozytywnie odbytym procesie certyfikacyjnym, którego elementem jest audyt. Certyfikat przyznawany jest na okres pięciu lat i jest weryfikowany corocznym audytem w formie kontroli terenowych. Później cała procedura jest powtarzana. Daje to gwarancję ciągłego utrzymywania wysokich standardów prowadzenia gospodarki leśnej. Regionalna Dyrekcja w Szczecinku otrzymała certyfikat dobrej gospodarki leśnej wg systemu FSC® o numerze C023398. Możliwość użycia logo certyfikatu pozwala klientowi wybierać produkty pochodzące z lasów certyfikowanych, a tym samym przyczyniać się do ochrony środowiska. Obecnie wielu renomowanych producentów wyrobów z drewna posługuje się logo FSC. Jeśli stan środowiska naturalnego nie jest komuś obojętny, warto zwracać na to uwagę przy wyborze produktu.

PEFC®

Od 2003 r. w polskich lasach wdrażany jest alternatywny system certyfikacyjny – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes ®Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej). Jest to największy system certyfikacyjny w Europie, funkcjonujący od 1999 r.

 

W wyniku audytu wznawiającego przeprowadzonego na terenie RDLP w roku bieżącym przez audytorów z firmy SGS Polska  sp. z o.o. przedłużono o kolejne pięć lat ważność certyfikatu FSC®.

 

Przedmiotowy certyfikat jest świadectwem, że prowadzona w naszej dyrekcji gospodarka leśna spełnia standardy i kryteria odpowiedzialnie prowadzonej gospodarki leśnej z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Laureaci Konkursu pt.:"Mieszkańcy lasu"

Laureaci Konkursu pt.:"Mieszkańcy lasu"

W dniu 04 grudnia odbyło sie podsumowanie konkursu plastycznego pt.: "Mieszkańcy lasu", organizowanego przez Nadleśnictwo Świdwin. Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III z powiatu świdwińskiego. Zwycięzcy zostali poinformowani o wynikach konkursu telefonicznie.

Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania fauną polskich lasów, pobudzenie wyobraźni i doskonalenie umiejętności plastycznych wśród dzieci. Zadanie konkuroswe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej dowolną techniką.

Zasady przyznania nagród:

Termin przyjęcia prac upłynął 30.11.2023r.

Komisja powołana przez Nadleśnictwo Świdwin wybrała po trzy prace w każdej kategorii tzn.:

I,II,III miejsce klasa I;

I,II,III miejsce klasa II;

I,II,III miejsce klasa III;

Spośród wszystkich otrzymanych prac wyłoniono 7 wyróznień.

Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Skład Komisji konkursowej:

1. Michał Argasiński

2. Dorota Pulnik

3. Joanna Nowicka

Łącznie wpłyneło 45 prac. Wszystkie prace posiadały zgody rodziców/opiekunów.

Ilość ocenionych prac:

I klasy: 17 prac plastycznych;

II klasy: 8 prac plastycznych;

III klasy: 20 prac plastycznych;

I klasa nagrodzone prace:

1.Miejsce POLA MACHNIO

2.Miejsce GABRIELA WISOCKA

3.Miejsce NADIA SZKOP

II klasa nagrodzone prace:

1. Miejsce HANNA KAFCZYŃSKA

2. Miejsce LEA HEĆMAN

3. Miejsce AMELIA PIECH

III klasa nagrodzone prace:

1. Miejsce MARCELINA NICKEL

2. Miejsce OSKAR MALAWKA

3. Miejsce MARCEL WARDZAŁA

Wyróżnione prace:

LENA BARAN

OLIWIA CHOJNACKA

MAŁGORZATA MIKUŁO

MAJA GALERT

KAROL WINSZEWSKI

ANNA SKOCZYLAS

MICHAŁ KOPROWSKI

Gratulujemy i serdecznie dziękujmy wszystkim uczestnikom konkursu.

W terminie do 15.12. 2023 skontaktujemy się w celu wręczenia nagród.