Wydawca treści Wydawca treści

Certyfikacja

Certyfikacja

          Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Świdwin prowadzona jest w oparciu o zasadę proekologicznej wielofunkcyjności lasu polegającej na godzeniu racjonalnej gospodarki drewnem z funkcjami ochrony przyrody i kształtowaniu środowiska, przy równoczesnym udostępnianiu lasów społeczeństwu. Dobrą gospodarkę Nadleśnictwa potwierdza międzynarodowy certyfikat FSC®.

          Pozyskiwanie drewna w Lasach Państwowych odbywa się zgodnie z międzynarodowymi zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP certyfikaty.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem wszystkich regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatu.

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

• standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

• system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

• zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.

Logo FSC® jest znakiem prawnie chronionym. Posługiwanie się logo FSC® przez jednostki Lasów Państwowych jest możliwe jedynie po pozytywnie odbytym procesie certyfikacyjnym, którego elementem jest audyt. Certyfikat przyznawany jest na okres pięciu lat i jest weryfikowany corocznym audytem w formie kontroli terenowych. Później cała procedura jest powtarzana. Daje to gwarancję ciągłego utrzymywania wysokich standardów prowadzenia gospodarki leśnej. Regionalna Dyrekcja w Szczecinku otrzymała certyfikat dobrej gospodarki leśnej wg systemu FSC® o numerze C023398. Możliwość użycia logo certyfikatu pozwala klientowi wybierać produkty pochodzące z lasów certyfikowanych, a tym samym przyczyniać się do ochrony środowiska. Obecnie wielu renomowanych producentów wyrobów z drewna posługuje się logo FSC. Jeśli stan środowiska naturalnego nie jest komuś obojętny, warto zwracać na to uwagę przy wyborze produktu.

PEFC®

Od 2003 r. w polskich lasach wdrażany jest alternatywny system certyfikacyjny – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes ®Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej). Jest to największy system certyfikacyjny w Europie, funkcjonujący od 1999 r.

 

W wyniku audytu wznawiającego przeprowadzonego na terenie RDLP w roku bieżącym przez audytorów z firmy SGS Polska  sp. z o.o. przedłużono o kolejne pięć lat ważność certyfikatu FSC®.

 

Przedmiotowy certyfikat jest świadectwem, że prowadzona w naszej dyrekcji gospodarka leśna spełnia standardy i kryteria odpowiedzialnie prowadzonej gospodarki leśnej z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

INFORMACJE OGÓLNE

Grunty Nadleśnictwa Świdwin położone są w środkowej części województwa zachodniopomorskiego na terenie powiatów świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego i w niewielkim fragmencie – łobeskiego. Przeważająca część powierzchni Nadleśnictwa to tereny nizinne leżące w zlewni dwóch rzek Parsęty i Regi.

Powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 761,65 km2. Obecnie Nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni ogólnej 24838 ha (w tym 23453 ha lasów) i podzielone jest na 3 obręby leśne: Podwilcze, Świdwin i Klęcko, w skład których wchodzi 17 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie.

Lesistość w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa wynosi 32,3 %.

Ponad połowa lasów Nadleśnictwa Świdwin (68,2%) skupiona jest w 4 dużych kompleksach o powierzchni w przedziale „powyżej 2000,00 ha". Jednakże najwięcej jest kompleksów małych, do 5,00 ha (łącznie – 279); zajmują one 1,8% powierzchni wszystkich lasów Nadleśnictwa.

Charakterystyka przyrodniczo leśna

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa Świdwin położone są w I Krainie-Bałtyckiej, w dzielnicach: 4 – Pobrzeża Słowińskiego i 5 –Pojezierza Drawsko – Kaszubskiego. Występuje tu łagodny klimat bałtycki, z dość wysokimi opadami atmosferycznymi. Przeważają wiatry z kierunków zachodnich. Na przedwiośniu i w okresie późnojesiennym mają one często charakter huraganu. W okresie wiosny wieją często wysuszające wiatry wschodnie. Częstym zjawiskiem są przymrozki późne-wiosenne, szczególnie dotkliwe w szkółkach i uprawach oraz mniej szkodliwe – przymrozki wczesne-jesienne.

Drzewostany na gruntach porolnych wyodrębniono na powierzchni 8392,85 ha, co stanowi 37,0% powierzchni gruntów leśnych zalesionych Nadleśnictwa.

Tło siedliskowe Nadleśnictwa Świdwin tworzą: LMśw – 34,8%, BMśw - 33,1% i Lśw – 18,8%. Pozostałe siedliska zajmują w sumie 13,3%, w tym: 4,0% – Ol, 2,6% – Bśw, 2,1% – BMb, 2,0% – LMw, reszta występuje symbolicznie. Siedliska lasowe występują łącznie na 61,2% powierzchni, a siedliska borowe na 38,8%.

W lasach Nadleśnictwa Świdwin zaewidencjonowano jako panujące 22 gatunki drzew. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,07% powierzchni. Ważniejszymi gatunkami są również: Bk – 12,06%, Brz – 9,98%, dęby– 7,93% Św – 7,80%, Ol – 5,63% i Md – 0,68%. Pozostałe gatunki występują sporadycznie.

Według bogactwa gatunkowego drzewostany w Nadleśnictwie Świdwin zajmują następujący % powierzchni gruntów zalesionych: jednogatunkowe - 20,78%, dwugatunkowe - 23,43%, trzygatunkowe - 22,72%, cztero- i więcej gatunkowe -33,07%. Drzewostany ponad 100 letnie zajmują powierzchnię 3232,35 ha (14,26%).

Drzewostany do przebudowy zinwentaryzowano na powierzchni 637,13 ha. Średni wiek drzewostanów wynosi 59 lat. Przeciętna zasobność wynosi 272 m3/ha, co w stosunku do zasobności lasów RDLP Szczecinek stanowi ok. 121%, a do zasobności Lasów Państwowych – 113%.