Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt

Pełna lista gatunków chronionych występujących na terenie Nadleśnictwa Świdwin nie jest znana, ze względu na brak specjalistycznych opracowań florystycznych i faunistycznych, obejmujących całą powierzchnię Nadleśnictwa.

Dane przedstawione w dalszej części są wynikiem m.in. obserwacji dokonanych przez pracowników BULiGL Oddział w Szczecinku w trakcie terenowych prac urządzeniowych, informacji uzyskanych z Nadleśnictwa, inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych i gatunków Natura 2000 wykonanych przez pracowników Nadleśnictwa w 2007 r., materiałów do PZO dla obszarów Natura 2000, jak również wynikiem analizy opracowań waloryzacji przyrodniczych gmin położonych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świdwin.

ROŚLINY CHRONIONE

Na gruntach Nadleśnictwa Świdwin stwierdzono stanowiska 30 gatunków roślin objętych prawną ochroną, w tym: 7 – ścisłą, 23 – częściową. Wśród stwierdzonych roślin 7 gatunków jest wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin lub na Czerwonych Listach Roślin i Grzybów Polski.

ZWIERZĘTA CHRONIONE

Na terenie Nadleśnictwa Świdwin stwierdzono występowanie 185 gatunków zwierząt objętych prawną ochroną, w tym 19 owadów, 1 pijawka, 1 ślimak, 1 małża, 7 ryb, 13 płazów, 5 gadów, 118 ptaków i 20 ssaków. Dane odnośnie szczegółowej lokalizacji części gatunków zaewidencjonowanych (w tabeli wyszczególnionych kolorem) wprowadzono do opisów taksacyjnych i naniesiono na odpowiednią mapę tematyczną.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie.

Obszar Nadleśnictwa zaliczony został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Do głównych czynników wpływających na zagrożenie pożarowe lasów zaliczyć należy: duży udział siedlisk borowych, występujące okresy suszy, intensywną penetrację obszarów leśnych podczas zbioru jagód i grzybów, duży ruch pojazdów na drogach publicznych i udostępnionych do ruchu, bliskie sąsiedztwo osad i wsi, występowanie nieuprawianych pól, łąk i pastwisk na styku z lasem, atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną.

Czynnikami osłabiającymi zagrożenie pożarowe są występujące na terenie Nadleśnictwa naturalne przeszkody wodne: rzeki, jeziora i stawy oraz dość duży udział gatunków liściastych. Teren Nadleśnictwa posiada sieć dojazdów pożarowych i dojazdów do punktów czerpania wody.

System obserwacji przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie kwiecień – październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Wieże obserwacyjne w Nadleśnictwie tworzą wraz z wieżami sąsiednich nadleśnictw sieć wykrywania pożarów. Teren patrolowany jest również przez śmigłowce. Nadleśnictwo wyznaczyło i dostosowało do wymogów obowiązujących w tym zakresie 18 punktów czerpania wody.