Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Pełnomocnik Nadleśniczego ds. ppoż tel. +48 696 452 360

Dodatkowe informacje


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

INFORMACJE OGÓLNE

Grunty Nadleśnictwa Świdwin położone są w środkowej części województwa zachodniopomorskiego na terenie powiatów świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego i w niewielkim fragmencie – łobeskiego. Przeważająca część powierzchni Nadleśnictwa to tereny nizinne leżące w zlewni dwóch rzek Parsęty i Regi.

Powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 761,65 km2. Obecnie Nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni ogólnej 24838 ha (w tym 23453 ha lasów) i podzielone jest na 3 obręby leśne: Podwilcze, Świdwin i Klęcko, w skład których wchodzi 17 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie.

Lesistość w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa wynosi 32,3 %.

Ponad połowa lasów Nadleśnictwa Świdwin (68,2%) skupiona jest w 4 dużych kompleksach o powierzchni w przedziale „powyżej 2000,00 ha". Jednakże najwięcej jest kompleksów małych, do 5,00 ha (łącznie – 279); zajmują one 1,8% powierzchni wszystkich lasów Nadleśnictwa.

Charakterystyka przyrodniczo leśna

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa Świdwin położone są w I Krainie-Bałtyckiej, w dzielnicach: 4 – Pobrzeża Słowińskiego i 5 –Pojezierza Drawsko – Kaszubskiego. Występuje tu łagodny klimat bałtycki, z dość wysokimi opadami atmosferycznymi. Przeważają wiatry z kierunków zachodnich. Na przedwiośniu i w okresie późnojesiennym mają one często charakter huraganu. W okresie wiosny wieją często wysuszające wiatry wschodnie. Częstym zjawiskiem są przymrozki późne-wiosenne, szczególnie dotkliwe w szkółkach i uprawach oraz mniej szkodliwe – przymrozki wczesne-jesienne.

Drzewostany na gruntach porolnych wyodrębniono na powierzchni 8392,85 ha, co stanowi 37,0% powierzchni gruntów leśnych zalesionych Nadleśnictwa.

Tło siedliskowe Nadleśnictwa Świdwin tworzą: LMśw – 34,8%, BMśw - 33,1% i Lśw – 18,8%. Pozostałe siedliska zajmują w sumie 13,3%, w tym: 4,0% – Ol, 2,6% – Bśw, 2,1% – BMb, 2,0% – LMw, reszta występuje symbolicznie. Siedliska lasowe występują łącznie na 61,2% powierzchni, a siedliska borowe na 38,8%.

W lasach Nadleśnictwa Świdwin zaewidencjonowano jako panujące 22 gatunki drzew. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,07% powierzchni. Ważniejszymi gatunkami są również: Bk – 12,06%, Brz – 9,98%, dęby– 7,93% Św – 7,80%, Ol – 5,63% i Md – 0,68%. Pozostałe gatunki występują sporadycznie.

Według bogactwa gatunkowego drzewostany w Nadleśnictwie Świdwin zajmują następujący % powierzchni gruntów zalesionych: jednogatunkowe - 20,78%, dwugatunkowe - 23,43%, trzygatunkowe - 22,72%, cztero- i więcej gatunkowe -33,07%. Drzewostany ponad 100 letnie zajmują powierzchnię 3232,35 ha (14,26%).

Drzewostany do przebudowy zinwentaryzowano na powierzchni 637,13 ha. Średni wiek drzewostanów wynosi 59 lat. Przeciętna zasobność wynosi 272 m3/ha, co w stosunku do zasobności lasów RDLP Szczecinek stanowi ok. 121%, a do zasobności Lasów Państwowych – 113%.