Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie na Jublileusz Obchodów 100-lecia Lasów Państwowych

Zaproszenie na Jublileusz Obchodów 100-lecia Lasów Państwowych

W najbliższą sobotę, 30 września o godz. 11:00, zapraszamy na plac przy Starostwie Powiatowym w Szczecinku, do wspólnego udziału w obchodach Jubileuszu 100 – lecia Lasów Państwowych.

W programie m. in.:

- uroczysty Apel Jubileuszowy z udziałem Grupy Reprezentacyjnej Lasów Państwowych,

- piknik Leśny z kreatywnymi warsztatami edukacyjnymi, pokazem dawnych i nowoczesnych urządzeń używanych przez leśników, pokazy dronów, warsztaty pirografii, warsztaty z tworzenia obrazów z mchu, pokaz koni wyścigowych oraz premierę rowerowej gry terenowej „Klątwa pomorskiej czarownicy” – gra terenowa z atrakcyjnymi nagrodami!

Nie zabraknie także leśnego poczęstunku „Dobre z lasu” oraz tradycyjnych, regionalnych potraw serwowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Podczas pikniku wystąpią także zespoły muzyczne: Ontis i Boogie Show.

Przyjdź i poznaj lasy swojego regionu!

Podczas całego wydarzenia będzie można wspomóc zbiórkę dla Nadii, dziewczynki chorej na SMA: http://www.siepomaga.pl/nadia-sma

Zapraszamy!