Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przed zwierzyną

Pączki i kora młodych drzewek stanowią źródło pokarmu zwierzyny leśnej. Sarny, daniele i jelenie najchętniej zgryzają małe dęby, buki, lipy oraz sosny, świerki i jodły. W celu ograniczenia szkód nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw i młodników. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest grodzenie upraw. Chemiczne zabezpieczanie polega na smarowaniu repelentami (środkami odstraszającymi) pączków wierzchołkowych drzewek. W okresie zimowym jeleniowate obdzierają zębami korę z drzew (spałowanie). Ochronę przed spałowaniem wykonuje się z zastosowaniem repelentów, plastikowych osłonek lub palików. W celu zwiększenia ilości żeru włóknistego dla jeleniowatych w okresie niedoborów pokarmowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na żywe drzewka, wykładane są drzewa sosnowe do zgryzania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2024

Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2024

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów, którego głównym organizatorem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Lasy Państwowe czynnie włączają się w świętowanie tego wyjątkowego dnia, podkreślając jednocześnie kluczową rolę innowacji technologicznych w monitorowaniu, ochronie i odbudowie naszych lasów.

Współczesne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska wymagają nowatorskiego podejścia do zarządzania zasobami leśnymi. W tym kontekście tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów (MDL) 2024, którego tematem przewodnim jest „Lasy i innowacje: nowe rozwiązania dla lepszego świata”, nabiera szczególnego znaczenia.