Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

INFORMACJE OGÓLNE

Grunty Nadleśnictwa Świdwin położone są w środkowej części województwa zachodniopomorskiego na terenie powiatów świdwińskiego, białogardzkiego, drawskiego i w niewielkim fragmencie – łobeskiego. Przeważająca część powierzchni Nadleśnictwa to tereny nizinne leżące w zlewni dwóch rzek Parsęty i Regi.

Powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 761,65 km2. Obecnie Nadleśnictwo gospodaruje na powierzchni ogólnej 24838 ha (w tym 23453 ha lasów) i podzielone jest na 3 obręby leśne: Podwilcze, Świdwin i Klęcko, w skład których wchodzi 17 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie.

Lesistość w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa wynosi 32,3 %.

Ponad połowa lasów Nadleśnictwa Świdwin (68,2%) skupiona jest w 4 dużych kompleksach o powierzchni w przedziale „powyżej 2000,00 ha". Jednakże najwięcej jest kompleksów małych, do 5,00 ha (łącznie – 279); zajmują one 1,8% powierzchni wszystkich lasów Nadleśnictwa.

Charakterystyka przyrodniczo leśna

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa Świdwin położone są w I Krainie-Bałtyckiej, w dzielnicach: 4 – Pobrzeża Słowińskiego i 5 –Pojezierza Drawsko – Kaszubskiego. Występuje tu łagodny klimat bałtycki, z dość wysokimi opadami atmosferycznymi. Przeważają wiatry z kierunków zachodnich. Na przedwiośniu i w okresie późnojesiennym mają one często charakter huraganu. W okresie wiosny wieją często wysuszające wiatry wschodnie. Częstym zjawiskiem są przymrozki późne-wiosenne, szczególnie dotkliwe w szkółkach i uprawach oraz mniej szkodliwe – przymrozki wczesne-jesienne.

Drzewostany na gruntach porolnych wyodrębniono na powierzchni 8392,85 ha, co stanowi 37,0% powierzchni gruntów leśnych zalesionych Nadleśnictwa.

Tło siedliskowe Nadleśnictwa Świdwin tworzą: LMśw – 34,8%, BMśw - 33,1% i Lśw – 18,8%. Pozostałe siedliska zajmują w sumie 13,3%, w tym: 4,0% – Ol, 2,6% – Bśw, 2,1% – BMb, 2,0% – LMw, reszta występuje symbolicznie. Siedliska lasowe występują łącznie na 61,2% powierzchni, a siedliska borowe na 38,8%.

W lasach Nadleśnictwa Świdwin zaewidencjonowano jako panujące 22 gatunki drzew. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,07% powierzchni. Ważniejszymi gatunkami są również: Bk – 12,06%, Brz – 9,98%, dęby– 7,93% Św – 7,80%, Ol – 5,63% i Md – 0,68%. Pozostałe gatunki występują sporadycznie.

Według bogactwa gatunkowego drzewostany w Nadleśnictwie Świdwin zajmują następujący % powierzchni gruntów zalesionych: jednogatunkowe - 20,78%, dwugatunkowe - 23,43%, trzygatunkowe - 22,72%, cztero- i więcej gatunkowe -33,07%. Drzewostany ponad 100 letnie zajmują powierzchnię 3232,35 ha (14,26%).

Drzewostany do przebudowy zinwentaryzowano na powierzchni 637,13 ha. Średni wiek drzewostanów wynosi 59 lat. Przeciętna zasobność wynosi 272 m3/ha, co w stosunku do zasobności lasów RDLP Szczecinek stanowi ok. 121%, a do zasobności Lasów Państwowych – 113%.