Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona przed zwierzyną

Pączki i kora młodych drzewek stanowią źródło pokarmu zwierzyny leśnej. Sarny, daniele i jelenie najchętniej zgryzają małe dęby, buki, lipy oraz sosny, świerki i jodły. W celu ograniczenia szkód nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw i młodników. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest grodzenie upraw. Chemiczne zabezpieczanie polega na smarowaniu repelentami (środkami odstraszającymi) pączków wierzchołkowych drzewek. W okresie zimowym jeleniowate obdzierają zębami korę z drzew (spałowanie). Ochronę przed spałowaniem wykonuje się z zastosowaniem repelentów, plastikowych osłonek lub palików. W celu zwiększenia ilości żeru włóknistego dla jeleniowatych w okresie niedoborów pokarmowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na żywe drzewka, wykładane są drzewa sosnowe do zgryzania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Emerytura Sekretarz Nadleśnictwa Pani Elżbiety Mich

Emerytura Sekretarz Nadleśnictwa Pani Elżbiety Mich

Po przepracowaniu 40 lat, w tym 35 lat w Nadleśnictwie Świdwin, na zasłużoną emeryturę przeszła Pani Elżbieta Mich – Sekretarz Nadleśnictwa.

Pani Elżbieta Mich przez cały okres pracy w Nadleśnictwie Świdwin prowadziła sprawy związane z budownictwem: początkowo jako referent, później specjalista, a od roku 2008 jako sekretarz.

Przez ten długi okres pracy dała się poznać jako osoba ponadprzeciętnie pracowita i zaangażowana we wszystko co robiła.

Sprawowała bezpośredni nadzór nad realizacją m. in. następujących zadań:

- budowa biurowca nadleśnictwa,

- projekt Małej Retencji Nizinnej,

- budowo ok. 55 km dróg,

- budowa, przebudowa i modernizacja infrastruktury szkółkarskiej,

- budowa i remonty leśniczówek

W związku z przejściem na emeryturę życzymy radości, zdrowia, satysfakcjonującego odpoczynku i realizacji odkładanych dotychczas planów i marzeń.

Fot. Cezary Romaniuk.