Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edukacja leśna

Edukacja leśna

  W parku, w lesie, na szkółce leśnej oraz siedzibie Nadleśnictwa Świdwin przez cały rok odbywają się liczne zajęcia z edukacji leśnej. Spotkania prowadzone są przez leśników. Grupy szkolne i przedszkolne będąc na terenie szkółki leśnej, mają okazję zobaczyć m.in.: jak nasionko sosny zwyczajnej staje się siewką i zaczyna pełnić swoją rolę w ekosystemie. Stałym punktem spotkań jest spacer po lesie. Dzieci przy odrobinie szczęścia mają okazję np.: podejrzeć przez lornetkę mieszkańców lasu. Niełatwo jest z perspektywy małego dziecka zrozumieć np.: Dlaczego potrzebnych jest tyle gatunków drzew w lesie? Dlaczego niektóre sowy śpią w czasie dnia a nocą zamieniają się w "bezszelestnych skrzydlatych pilotów". Na te i wiele innych pytań zawsze otrzymają odpowiedź od naszych edukatorów.