Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikacja

Certyfikacja

          Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Świdwin prowadzona jest w oparciu o zasadę proekologicznej wielofunkcyjności lasu polegającej na godzeniu racjonalnej gospodarki drewnem z funkcjami ochrony przyrody i kształtowaniu środowiska, przy równoczesnym udostępnianiu lasów społeczeństwu. Dobrą gospodarkę Nadleśnictwa potwierdza międzynarodowy certyfikat FSC®.

          Pozyskiwanie drewna w Lasach Państwowych odbywa się zgodnie z międzynarodowymi zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP certyfikaty.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem wszystkich regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatu.

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

• standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

• system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

• zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.

Logo FSC® jest znakiem prawnie chronionym. Posługiwanie się logo FSC® przez jednostki Lasów Państwowych jest możliwe jedynie po pozytywnie odbytym procesie certyfikacyjnym, którego elementem jest audyt. Certyfikat przyznawany jest na okres pięciu lat i jest weryfikowany corocznym audytem w formie kontroli terenowych. Później cała procedura jest powtarzana. Daje to gwarancję ciągłego utrzymywania wysokich standardów prowadzenia gospodarki leśnej. Regionalna Dyrekcja w Szczecinku otrzymała certyfikat dobrej gospodarki leśnej wg systemu FSC® o numerze C023398. Możliwość użycia logo certyfikatu pozwala klientowi wybierać produkty pochodzące z lasów certyfikowanych, a tym samym przyczyniać się do ochrony środowiska. Obecnie wielu renomowanych producentów wyrobów z drewna posługuje się logo FSC. Jeśli stan środowiska naturalnego nie jest komuś obojętny, warto zwracać na to uwagę przy wyborze produktu.

PEFC®

Od 2003 r. w polskich lasach wdrażany jest alternatywny system certyfikacyjny – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes ®Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej). Jest to największy system certyfikacyjny w Europie, funkcjonujący od 1999 r.

 

W wyniku audytu wznawiającego przeprowadzonego na terenie RDLP w roku bieżącym przez audytorów z firmy SGS Polska  sp. z o.o. przedłużono o kolejne pięć lat ważność certyfikatu FSC®.

 

Przedmiotowy certyfikat jest świadectwem, że prowadzona w naszej dyrekcji gospodarka leśna spełnia standardy i kryteria odpowiedzialnie prowadzonej gospodarki leśnej z poszanowaniem środowiska naturalnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kordelas Leśnika Polskiego dla Zbigniewa Kostanka

Kordelas Leśnika Polskiego dla Zbigniewa Kostanka

Podczas Majówki Leśników na Świętej Górze Polanowskiej, która miała miejsce 31 maja br., dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinku Andrzej Modrzejewski, wyróżnił leśniczego Leśnictwa Karsibór Zbigniewa Kostanka Kordelasem Leśnika Polskiego.

Kordelas Leśnika Polskiego wręczyli: Małgorzata Golińska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku oraz Tomasz Skowronek - Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku. Ceremonia odbyła się w obecności pracowników wszystkich jednostek regionalnej dyrekcji oraz zaproszonych gości reprezentujących współpracujące służby, instytucje oraz firmy.

Zbigniew Kostanek podjął pracę w Lasach Państwowych w roku 1973. Od blisko 40 lat jest leśniczym Leśnictwa Karsibór (wcześniej Gręboszewo).
Leśnictwo, którym kieruje należy do jednych z trudniejszych w Nadleśnictwie. Blisko 70% powierzchni tego leśnictwa do siedliska lasowe, a siedliska bagienne stanowią ponad 20%. Teren całego leśnictwa znajduje się w obszarze szczególnej ochrony ptaków „Ostoja Drawska”. Ponadto na terenie leśnictwa występują liczne formy ochrony przyrody. Ostoje różnorodności biologicznej stanowią 445 ha, a chronione siedliska przyrodnicze Natura 2000 828 ha. Wizytówką pracy leśniczego są uzyskane i wzorowo wyprowadzone odnowienia naturalne. 

Zbigniew Kostanek cieszy dużym poważaniem i autorytetem zarówno w środowisku zawodowym jak również lokalnej społeczności. Aktywnie uczestniczy w działalności łowieckiej.

"Kordelas Leśnika Polskiego to wyjątkowe odznaczenie przyznawane od 1996 roku przez dyrektora generalnego lasów państwowych i dyrektorów regionalnych dyrekcji. Wnioski o nadanie wyróżnienia opiniowane są przez Kapitułę Honorową. Sam kordelas to paradna i honorowa broń pracowników Służby Leśnej, nawiązująca bezpośrednio do tradycji okresu międzywojennego.
Każdy Kordelas wręczany jako wyróżnienie na swój kolejny, unikalny numer."