Wydawca treści Wydawca treści

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej

        W lasach Nadleśnictwa Świdwin ostoje różnorodności biologicznej obejmują 874 pododdziały (1860,49 ha); ich lokalizację podano w załącznikach. Powierzchnię ostoi i udział siedlisk w ostojach przedstawia tabela.

       Ostoje różnorodności biologicznej zostały powołane zarządzeniem Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdwin z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie powołania ostoi różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych na terenie Nadleśnictwa Świdwin, znak sprawy ZG.720.4.2019.DP

Na podstawie:

Art. 35 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity – Dz.U. 2011r Nr 12 poz 59 z późniejszymi zmianami)

§ 23 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem nr 50  Ministra Ochrony Środowiska, zasobów naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.

Zarządzenia nr 7 Dyrektora RDLP w Szczecinku z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie ochrony zasobów rozkładającego się drewna oraz zwiększenia różnorodności biologicznej w ekosystemach  leśnych na terenie RDLP Szczecinek

Instrukcji Ochrony Lasu obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. wprowadzonej zarządzeniem nr 57  Dyrektora Generalnego lasów państwowych z dnia 22 Listopada 2011r.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie.

Obszar Nadleśnictwa zaliczony został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Do głównych czynników wpływających na zagrożenie pożarowe lasów zaliczyć należy: duży udział siedlisk borowych, występujące okresy suszy, intensywną penetrację obszarów leśnych podczas zbioru jagód i grzybów, duży ruch pojazdów na drogach publicznych i udostępnionych do ruchu, bliskie sąsiedztwo osad i wsi, występowanie nieuprawianych pól, łąk i pastwisk na styku z lasem, atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną.

Czynnikami osłabiającymi zagrożenie pożarowe są występujące na terenie Nadleśnictwa naturalne przeszkody wodne: rzeki, jeziora i stawy oraz dość duży udział gatunków liściastych. Teren Nadleśnictwa posiada sieć dojazdów pożarowych i dojazdów do punktów czerpania wody.

System obserwacji przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie kwiecień – październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Wieże obserwacyjne w Nadleśnictwie tworzą wraz z wieżami sąsiednich nadleśnictw sieć wykrywania pożarów. Teren patrolowany jest również przez śmigłowce. Nadleśnictwo wyznaczyło i dostosowało do wymogów obowiązujących w tym zakresie 18 punktów czerpania wody.