Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kordelas Leśnika Polskiego dla Zbigniewa Kostanka

Kordelas Leśnika Polskiego dla Zbigniewa Kostanka

Podczas Majówki Leśników na Świętej Górze Polanowskiej, która miała miejsce 31 maja br., dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinku Andrzej Modrzejewski, wyróżnił leśniczego Leśnictwa Karsibór Zbigniewa Kostanka Kordelasem Leśnika Polskiego.

Kordelas Leśnika Polskiego wręczyli: Małgorzata Golińska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Andrzej Modrzejewski - Dyrektor RDLP w Szczecinku oraz Tomasz Skowronek - Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku. Ceremonia odbyła się w obecności pracowników wszystkich jednostek regionalnej dyrekcji oraz zaproszonych gości reprezentujących współpracujące służby, instytucje oraz firmy.

Zbigniew Kostanek podjął pracę w Lasach Państwowych w roku 1973. Od blisko 40 lat jest leśniczym Leśnictwa Karsibór (wcześniej Gręboszewo).
Leśnictwo, którym kieruje należy do jednych z trudniejszych w Nadleśnictwie. Blisko 70% powierzchni tego leśnictwa do siedliska lasowe, a siedliska bagienne stanowią ponad 20%. Teren całego leśnictwa znajduje się w obszarze szczególnej ochrony ptaków „Ostoja Drawska”. Ponadto na terenie leśnictwa występują liczne formy ochrony przyrody. Ostoje różnorodności biologicznej stanowią 445 ha, a chronione siedliska przyrodnicze Natura 2000 828 ha. Wizytówką pracy leśniczego są uzyskane i wzorowo wyprowadzone odnowienia naturalne. 

Zbigniew Kostanek cieszy dużym poważaniem i autorytetem zarówno w środowisku zawodowym jak również lokalnej społeczności. Aktywnie uczestniczy w działalności łowieckiej.

"Kordelas Leśnika Polskiego to wyjątkowe odznaczenie przyznawane od 1996 roku przez dyrektora generalnego lasów państwowych i dyrektorów regionalnych dyrekcji. Wnioski o nadanie wyróżnienia opiniowane są przez Kapitułę Honorową. Sam kordelas to paradna i honorowa broń pracowników Służby Leśnej, nawiązująca bezpośrednio do tradycji okresu międzywojennego.
Każdy Kordelas wręczany jako wyróżnienie na swój kolejny, unikalny numer."