Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Przebudowa drzewostanów

Przebudowie podlegają drzewostany niezapewniające możliwości realizacji celów trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Zakres przebudowy przyjmowany jest na etapie sporządzania projektu planu urządzenia lasu. W celu jego określenia uwzględnia się następujące kryteria: ze względu na pilność – przebudowa pilna lub stopniowa; ze względu na zakres przebudowy - całkowita lub częściowa. Przy kwalifikowaniu drzewostanu do przebudowy brane są pod uwagę następujące elementy: stabilność, wiek, jakość drzewostanu, stopień jego uszkodzenia, stopień zgodności składu gatunkowego z określonym dla niego typem drzewostanu, możliwość prowadzenia przebudowy w szczególnie niesprzyjających warunkach środowiskowych. Przebudowę pilną całkowitą wykonuje się z zastosowaniem rębni zupełnych i złożonych. W drzewostanach poddanych stopniowej przebudowie całkowitej zastosowanie mają cięcia przekształceniowe i odnowienia podokapowe, a w drzewostanach zakwalifikowanych do przebudowy częściowej - uzupełnienia, dolesienia, wprowadzanie dolnego piętra, cięcia sanitarne i pielęgnacyjne. (ZHL 2011).

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2024

Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2024

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów, którego głównym organizatorem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Lasy Państwowe czynnie włączają się w świętowanie tego wyjątkowego dnia, podkreślając jednocześnie kluczową rolę innowacji technologicznych w monitorowaniu, ochronie i odbudowie naszych lasów.

Współczesne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska wymagają nowatorskiego podejścia do zarządzania zasobami leśnymi. W tym kontekście tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów (MDL) 2024, którego tematem przewodnim jest „Lasy i innowacje: nowe rozwiązania dla lepszego świata”, nabiera szczególnego znaczenia.