Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ochrona przed zwierzyną

Pączki i kora młodych drzewek stanowią źródło pokarmu zwierzyny leśnej. Sarny, daniele i jelenie najchętniej zgryzają małe dęby, buki, lipy oraz sosny, świerki i jodły. W celu ograniczenia szkód nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw i młodników. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest grodzenie upraw. Chemiczne zabezpieczanie polega na smarowaniu repelentami (środkami odstraszającymi) pączków wierzchołkowych drzewek. W okresie zimowym jeleniowate obdzierają zębami korę z drzew (spałowanie). Ochronę przed spałowaniem wykonuje się z zastosowaniem repelentów, plastikowych osłonek lub palików. W celu zwiększenia ilości żeru włóknistego dla jeleniowatych w okresie niedoborów pokarmowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na żywe drzewka, wykładane są drzewa sosnowe do zgryzania.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Posadź drzewo

Posadź drzewo

Posadź drzewo

W Nadleśnictwie Świdwin akcja #sadziMY odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2024r. Sadzonki klonu, świerka i jarząbu pospolitego (jarzębina) będzie można odebrać przy siedzibie Nadleśnictwa Świdwin przy ul. Szczecińskiej 58 w Świdwinie w godz. od 09:00 do 15:00.

Dla pierwszych trzech osób odbierających sadzonki będzie niepodzianka.

 

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. W akcji uczestniczą wszystkie nadleśnictwa RDLP w Szczecinku. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.