Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ochrona przeciwpożarowa

Teren Nadleśnictwa znajduje się w zasięgu działania Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie, Drawsku Pomorskim i Białogardzie.

Obszar Nadleśnictwa zaliczony został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Do głównych czynników wpływających na zagrożenie pożarowe lasów zaliczyć należy: duży udział siedlisk borowych, występujące okresy suszy, intensywną penetrację obszarów leśnych podczas zbioru jagód i grzybów, duży ruch pojazdów na drogach publicznych i udostępnionych do ruchu, bliskie sąsiedztwo osad i wsi, występowanie nieuprawianych pól, łąk i pastwisk na styku z lasem, atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną.

Czynnikami osłabiającymi zagrożenie pożarowe są występujące na terenie Nadleśnictwa naturalne przeszkody wodne: rzeki, jeziora i stawy oraz dość duży udział gatunków liściastych. Teren Nadleśnictwa posiada sieć dojazdów pożarowych i dojazdów do punktów czerpania wody.

System obserwacji przeciwpożarowej oparty jest na całodziennych dyżurach w okresie kwiecień – październik i patrolach terenowych w okresie szczególnego zagrożenia. Wieże obserwacyjne w Nadleśnictwie tworzą wraz z wieżami sąsiednich nadleśnictw sieć wykrywania pożarów. Teren patrolowany jest również przez śmigłowce. Nadleśnictwo wyznaczyło i dostosowało do wymogów obowiązujących w tym zakresie 18 punktów czerpania wody.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Edukacja leśna

Edukacja leśna

  W parku, w lesie, na szkółce leśnej oraz siedzibie Nadleśnictwa Świdwin przez cały rok odbywają się liczne zajęcia z edukacji leśnej. Spotkania prowadzone są przez leśników. Grupy szkolne i przedszkolne będąc na terenie szkółki leśnej, mają okazję zobaczyć m.in.: jak nasionko sosny zwyczajnej staje się siewką i zaczyna pełnić swoją rolę w ekosystemie. Stałym punktem spotkań jest spacer po lesie. Dzieci przy odrobinie szczęścia mają okazję np.: podejrzeć przez lornetkę mieszkańców lasu. Niełatwo jest z perspektywy małego dziecka zrozumieć np.: Dlaczego potrzebnych jest tyle gatunków drzew w lesie? Dlaczego niektóre sowy śpią w czasie dnia a nocą zamieniają się w "bezszelestnych skrzydlatych pilotów". Na te i wiele innych pytań zawsze otrzymają odpowiedź od naszych edukatorów.